Strona główna » Rakietowe debiuty 2021 – Azja

Rakietowe debiuty 2021 – Azja

Autor: Patryk Reiter
763 odsłon

Witam was w kolejnej części prezentacji debiutów orbitalnych rakiet w 2021 roku. Tym razem przedstawię wam rakiety pochodzące z Azji, w tym z:

  • Chin
  • Indii
  • Japonii
  • Korei Południowej. 

Chiny

Niestety z racji polityki tego kraju, na temat wielu rakiet nie wiemy niemal niczego oprócz tego, że istnieją. Na końcu tej sekcji znajdziecie ich listę.

Zhuque-2 (LandSpace) – Chińska prywatna rakieta nośna średniej mocy, zdolna do wyniesienia ładunku o masie 4 ton na niską orbitę okołoziemską. Jest w pełni zasilana przez mieszankę ciekłego metanu i tlenu.


2. Hyperbola-2 (I-Space) – Rakieta nośna niskiej mocy zdolna do wyniesienia ok. 2 ton ładunku na niską orbitę okołoziemską. Pierwszy stopień ma być przeznaczony do ponownego użytku podobnie jak pierwszy stopień rakiety Falcon 9. Również będzie używać ciekłego metanu i tlenu jako napęd.


3. New line 1 (Linkspace) – Rakieta wielokrotnego użytku, wysoka na jedynie 20 metrów ma być zdolna do wyniesienia ładunku o masie 200 kg na orbitę SSO (Sun Synchronous Orbit). Pierwszy stopień ma być zasilany ciekłym tlenem i kerozyną.

Lista rakiet z niewielką ilością informacji:

  • Xingtu-1 (Space Trek) – możliwa wynosić ładunek o masie do 240kg na niską orbitę okołoziemską.
  • Tianlong (Space Pioneer)
  • Nebula – 1 (Deep Blue Aerospace) – zdolna do wyniesienia ładunku do 500kg na niską orbitę okołoziemską

Indie

SSLV(ISRO) – Skrót od nazwy Small Satelite Launch Vechicle (pl.: rakieta nośna do małych satelit). Zgodnie z nazwą jest to rządowa rakieta nośna niskiej mocy, zdolna do wyniesienia na orbitę ładunku o masie do 500 kg na niską orbitę okołoziemską. Składa się ona z czterech stopni – trzy są zasilane nieznanym paliwem stałym, natomiast czwarty jest zasilany nieznaną miksturą cieczy hipergolicznych.


Vikram-1(Skyroot Aerospace) – pierwsza, oraz najmniejsza rakieta z rodziny rakiet Vikram, nazwanej po ojcu indyjskiego sektora kosmicznego – dr. Vikram Sarabahai. Konstrukcja ma być zdolna do wyniesienia ładunku o masie 315 kg na niską orbitę okołoziemską. Składa się z trzech stopni, z których pierwsze dwa są zasilane paliwem stałym, a trzeci miksturą cieczy hipergolicznych. Dzięki jej prostej konstrukcji rakieta ma być zdolna do startu z dowolnej platformy startowej w ciągu 24 godzin od ukończenia konstrukcji.


Japonia

H-3(Mitsubishi Heavy Industries) – pochodzi z rodziny H. Podobnie do swojej poprzedniczki – H-IIB składa się ona z dwóch stopni zasilanych ciekłym tlenem i wodorem, które są wspomagane rakietami pomocniczymi. Jest to modularny system – w zależności od potrzeb klienta, rakieta ma zmienną ilość silników w pierwszym stopniu, zmienną ilość rakiet pomocniczych, oraz dwa różne rozmiary owiewek. Pierwsza cyfra w nazwie konfiguracji oznacza liczbę silników w pierwszym stopniu. Może to być cyfra dwa lub 3. Kolejna liczba to ilość rakiet pomocniczych: 0, 2, lub 4. Na samym końcu widnieje litera “S” lub “L” – oznaczająca krótką, lub długą owiewkę. Dla przykładu: konfiguracja H3-24L ma dwa silniki w pierwszym stopniu, 4 rakiety pomocnicze, oraz długą owiewkę, natomiast wariant H3-30S ma trzy silniki na pierwszym stopniu, 0 rakiet pomocniczych, oraz krótką owiewkę. Na rok 2018 osiem wariantów było planowanych: H3-30S/L, H3-22S/L, H3-32S/L oraz H3-24. Podstawowa konfiguracja- H3-30S/L ma być zdolna do wyniesienia ładunku o masie 4 ton na LEO, natomiast cięższe konfiguracje będą w stanie wynieść między 4 a 7 ton na orbitę geostacjonarną. W 2019 zostały zaproponowane cięższe konfiguracje z wydłużonym drugim stopniem oraz trzema rdzeniami pierwszego stopnia połączonymi ze sobą podobnie do rakiety Delta IV Heavy, lub Falcon Heavy, w celu konstrukcji stacji księżycowej Gateway. Taka konfiguracja miałaby być w stanie wynieść ładunek o masie 28 ton na niską orbitę okołoziemską.


Korea południowa

Nuri(KARI) – Rakieta nośna średniej mocy mająca być w stanie wynieść ładunek o masie do 2,6 ton na niską orbitę okołoziemską. Wszystkie trzy stopnie zasilane są miksturą ciekłego tlenu oraz Jet A-1 – paliwo używane w samolotach. Jest to druga rakieta zdolna do uzyskania orbity z Korei Południowej. Po sukcesie programu są planowane ulepszenia mające niemal podwoić możliwości tej konstrukcji.

Również mogą Ci się spodobać

Umieść komentarz

Ta strona korzysta z plików cookie, aby poprawić korzystanie z naszego portalu. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli tylko chcesz. Akceptuj Czytaj więcej