Strona główna » NASA ponownie opóźnia start Kosmicznego Teleskopu Jemesa Webba!

NASA ponownie opóźnia start Kosmicznego Teleskopu Jemesa Webba!

Autor: Jakub Kędzior
1,7K odsłon

Niedawno dowiedzieliśmy się o kolejnym przesunięciu terminu startu Kosmicznego Teleskopu Jemesa Webba. Przypomnijmy, że pierwotnie projekt zakładał zbudowanie i wysłanie na orbitę Teleskopu już w 2011! Jednak z powodu braku funduszy NASA przesuwała i dalej skutecznie opóźnia misję.

Na początku czerwca dotarła do nas smutna informacja o kolejnym przesunięciu terminu startu Kosmicznego Teleskopu Jemesa Webba. Termin startu misji niestety ponownie uległ zmianie. Na moment pisania newsa, NASA nie podała terminu startu, nie jest on dokładnie zapowiedziany, szacuje się, że będzie to koniec listopada lub początek grudnia tego roku. Wcześniejszy termin zakładał start 31 października.

Zwierciadło główne JWST złożone w Centrum Lotów Kosmicznych imienia Roberta H. Goddarda z dnia 28 października 2016 roku Źródło: NASA

Przypomnijmy, że JWST (James Webb Space Telescope) jest już od dłuższego czasu gotowy. Ostatnio przechodził ostatnie testy związane z rozłożeniem ogromnego zwierciadła. Na ten moment cały projekt związany z teleskopem pochłonął ok. 9,8 mld dolarów (ok. 37 mld zł) i jest to znacznie większa kwota w przeciwieństwie do misji Hubble’a, której koszt wyniósł 2,5 mld dolarów. JWST zastąpi Kosmiczny Teleskop Hubble’a, który już od 31 lat dostarcza nam danych i odkryć w postaci m.in. nowych galaktyk. Przy nowym teleskopie pracują NASA, ESA, CSA i STScl.

NASA do wystrzelenia JWST wykorzysta znaną dobrze rakietę Ariane 5 firmy Arianespace. Dużą zmianą będzie umiejscowienie teleskopu, ponieważ w przeciwieństwie do Hubble’a nie będzie on znajdował się na orbicie Ziemi. Jego pozycją będzie jeden z tak zwanych punktów libracyjnych o numerze dwa (Lagrange Point 2, L2). L2 znajduje się w odległości ok. 1,5 mln km od Ziemi. Jest to odległość czterokrotnie większa niż droga Księżyc-Ziemia.

Mapa przedstawiająca położenie punktów libracyjnych Lagrange’a, w tym L2. Źródło: Wikipedia

Z czego składa się Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba ?

Głównym, wyróżniającym elementem jest ogromne zwierciadło. Składa się ono z 18 sześciokątnych luster, wykonanych z berylu pokrytego złotem. Beryl wykorzystano, ponieważ ma dobre właściwości termiczne i mechaniczne w bardzo niskich temperaturach. Natomiast cienka warstwa złota będzie mogła odbijać promieniowanie podczerwone. Wymiary zwierciadła wynoszą 20,197m x 14,162 m. JWST będzie pracował w bardzo niskich temperaturach (poniżej 50K, czyli -223 °C), dlatego posiada osłonę blokującą światło i ciepło dochodzące ze Słońca. Jej wymiary po rozłożeniu wynosić będą 21,197m x 14.162 m. W skład osłony wchodzi pięć warstw izolującego materiału, każda kolejna będzie odpowiednio osłaniać przed ciepłem i promieniowaniem.

Również mogą Ci się spodobać

Umieść komentarz

Ta strona korzysta z plików cookie, aby poprawić korzystanie z naszego portalu. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli tylko chcesz. Akceptuj Czytaj więcej