Strona główna » Czy to koniec kosmicznego teleskopu Hubble’a? NASA ma plan B!

Czy to koniec kosmicznego teleskopu Hubble’a? NASA ma plan B!

Autor: Jakub Kędzior
1,7K odsłon

Teleskop Hubble’a ma już 31 lat. W jego historii dochodziło do wielu awarii, z których większość rozwiązywano dzięki bezpośrednim misjom serwisowym realizowanym przez promy kosmiczne. W dzisiejszych czasach niestety nie dysponujemy sprzętem, który umożliwiałby przeprowadzenie podobnej misji naprawczej na orbicie.

Całe zamieszanie rozpoczęło się 13 czerwca od zatrzymania pracy komputera zarządzającego instrumentami teleskopu. W konsekwencji sprawiło to, że komputer główny Hubble’a wprowadził większość swoich przyrządów naukowych w tryb awaryjny. Teleskop próbował następnego dnia sam ponownie uruchomić instrumenty niestety nieskutecznie. Szczęście w nieszczęściu, wszystkie narzędzia badawcze teleskopu oraz sam Hubble’a są w dobrym stanie.

W przeszłości teleskop regularnie miewał awarie, które rozwiązywano zarówno zdalnie, jak i dzięki misjom serwisowym promów kosmicznych. Wykonano w sumie 5 misji naprawczych, z czego ostatnia z nich odbyła się w maju 2009 roku. Interwencja wahadłowca Atlantis podczas misji STS-125 polegała na naprawie teleskopu oraz zainstalowaniu dodatkowych instrumentów badawczych. W praktyce doprowadziło to do wydłużenia żywotu Hubble’a o kolejne lata. Niestety, jeżeli obecnego problemu z teleskopem nie udałoby się rozwiązać zdalnie z Ziemi, to oznaczałoby to smutny koniec misji.

Teleskop Hubble’a sfotografowany przez misję STS-125 (piątej i ostatniej misji serwisowej teleskopu) Źródło: NASA

Plan B NASA

Specjaliści z NASA próbowali wszystkich możliwych sposobów, aby uruchomić teleskop, w tym również restartu w tzw. trybie awaryjnym. Zastosowane środki okazały się jednak niewystarczające. 8 lipca na twitterze Hubble’a pojawiła się informacja, że inżynierowie NASA przetestowali procedurę ponownego uruchomienia teleskopu oraz jego instrumentów z wykorzystanie rezerwowego komputera.

14 lipca NASA poinformowała, że zidentyfikowała możliwą przyczynę awarii komputera. Okazało się, że odpowiedzialność za awarię ponosi jednostka Command Unit/Science Data Formatter (CU/SDF). Następnego dnia dowiedzieliśmy się również, że sprzęt rozpoczął tworzenie kopii zapasowej w odpowiedzi na trwający problem z ładowaniem komputera. Proces ten będzie trwał jeszcze przez kilka dni i jeżeli się powiedzie, zostaną przywrócone do działania instrumenty naukowe. Reasumując, istnieje spora szansa, że Hubble wróci do pełnej sprawności przed startem teleskopu Jamesa Webba.

Wszystkie informacje związane z aktualnym stanem oraz dobrymi działaniami podejmowanymi w celu wskrzeszenia teleskopu Hubble’a dostępne są pod niniejszym linkiem – https://www.nasa.gov/feature/goddard/2021/operations-underway-to-restore-payload-computer-on-nasas-hubble-space-telescope

Źródła:

https://www.nasa.gov

https://twitter.com/NASAHubble

https://www.urania.edu.pl/wiadomosci/hubble-unieruchomiony-przez-usterke-komputera

Również mogą Ci się spodobać

Umieść komentarz

Ta strona korzysta z plików cookie, aby poprawić korzystanie z naszego portalu. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli tylko chcesz. Akceptuj Czytaj więcej