Strona główna » Nowy wyścig kosmiczny. Chińska stacja orbitalna Tiangong. Pierwszy start już 29 kwietnia!

Nowy wyścig kosmiczny. Chińska stacja orbitalna Tiangong. Pierwszy start już 29 kwietnia!

Autor: Jakub Kędzior
2,2K odsłon

Czy NASA czasy swojej świetności ma już za sobą? Chińska Republika Ludowa intensywnie i konsekwentnie rozwijaja się w sektorze kosmicznym. Już jutro o godzinie 03:18 czasu polskiego wystartuje pierwszy z 3 modułów Chińskiej stacji kosmicznej Tiangong (CMS).

Chińska stacja kosmiczna Tiangong (CMS) będzie wielomodułową załogową stacją orbitalną. Realizowana jest przez instytucję rządową – Chińska Narodową Agencję Kosmiczną (CNSA). Jej montaż zostanie przeprowadzony w latach 2021-2022. W tym celu ma być wykonanych 11 misji kosmicznych. Ogólnie rzecz biorąc będą to loty dostarczające na orbitę kolejne moduły oraz oczywiście misje zaopatrzeniowe i załogowe. Bazowy element stacji o nazwie Tianhe-1 zostanie wysłany w kosmos z wyrzutni LC-101 w Wenchang 29 kwietnia o godzinie 3:18 czasu polskiego.

Chiński system budowania stacji
Schemat modułu Wentiana. Źródło: Wikipedia

Moduły na CMS

Na konstrukcję stacji Tiangong składają się trzy podstawowe moduły. Pierwszy z nich, bazowy Tianhe-1 mieści w sobie trzy sekcje. Pierwsza mieszkalna (kuchnia, toaleta, systemy do komunikacji z Ziemią, panel kontroli systemów sztucznej atmosfery oraz miejsce na przeprowadzanie eksperymentów naukowych). Po drugie – serwisowa (niezamieszkana, służąca jako magazyn z potrzebnym sprzętem do działania stacji). Po trzecie – przejściowa (pięć portów dokujących pozwalających na cumowanie załogowych oraz zaopatrzeniowych statków kosmicznych oraz dołączanie kolejnych modułów). Rozmiary modułu bazowego w podstawowej konfiguracji mają wynosić odpowiednio 16,6 metra długości, 4,2 m średnicy podczas kiedy zakładana masa to wyniesie 22 tony.

Kolejne elementy CMS to moduły badawcze o nazwie Mengtian (MT) oraz Wentian (WT). Ich długość (14.4 metra), masa (20 ton) oraz średnica (4,2 metra) są takie same. Badania naukowe ostatecznie przeprowadzane będą w module MT oraz WT. Tutaj należy wskazać, że istnieje możliwość, aby prócz podstawowych, wyżej opisanych modułów rozszerzyć konfigurację stacji o dodatkowe trzy. Wskutek tego razem byłoby 6 modułów.

Projektowo Chińska stacja zapewnia parę dużych, śledzących ruch słońca paneli fotowoltaicznych. Konstrukcja wyposażona będzie w trzy śluzy powietrzne, trzy manipulatory oraz nie wspominając już o 26 stanowisk roboczych. Masa całej CMS wraz ze statkiem załogowym i transportowym wyniesie w przybliżeniu 80 ton (przykładowo stacja ISS waży 417 289 kg). Szacowany czas działanie stacji Tiangong określa się na dziesięć lat.

Chińska kapsuła załogowa
Prototyp chińskiego statku kosmicznego nowej generacji przechodzący testy. Źródło: CCTV/Framegrab

Chińska potęga?

Na stacji może przebywać maksymalnie trzyosobowa załoga. Tymczasowo, podczas wymiany taikonautów ta liczba będzie wzrastać do sześciu osób. Misje na CMS w zależności od potrzeby będą trwały od 6 miesięcy do jednego roku. Na stację Tiangong taikonauci dotrą na pokładzie obecnie tworzonego na rzecz CNSA przez China Aerospace Science and Technology Corporation (CASC) „załogowego statku kosmicznego nowej generacji”. Pojazd ten w swych założeniach ma mieć możliwość transportu 6 taikonautów lub 3 taikonautów i 500 kg ładunku na LEO.

Stacja Tiangong zostanie umieszczona na niskiej orbicie około ziemskiej (LEO) lecz będzie to orbita o półosi wielkiej wynoszącej 370 kilometrów (idealnie kołowa). Inklinacja (nachylenie orbity) będzie wahać się między 41 a 43 stopniem od płaszczyzny równika.

Chińska rakieta
Rakieta Długi marsz 5B z głównym modułem Tianhe-1 transportowana na platformę startową. Źródło: CMSE

Wszystkie moduły stacji będą wynoszone na dłuższą metę z kosmodromu Wenchang przy pomocy rakiety Długi Marsz 5B (Chang Zheng 5B). Natomiast statki załogowe wynoszone będą głównie z kosmodromu Jiuquan za pomocą rakiety Długi Marsz 2F (Chang Zheng 2F). Misje transportowe, realizowane za pomocą statku Tianzhou wynoszone będą z kosmodromu Wenchang przy użyciu rakiety Długi marsz 7 (Chang Zheng 7).

Źródła:

http://en.cmse.gov.cn, https://en.wikipedia.org/wiki/Chinese_large_modular_space_station,

https://en.wikipedia.org/wiki/Next-generation_crewed_spacecraft

Również mogą Ci się spodobać

Umieść komentarz

Ta strona korzysta z plików cookie, aby poprawić korzystanie z naszego portalu. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli tylko chcesz. Akceptuj Czytaj więcej